Lineup and program 2013

Четверг

Former Evangelical Church

18.00 – 18.40 – Splendor
18.55 – 19.35 – Victorians
19.50 – 20.45 – Batalion d’Amour
21.00 – 21.55 – Das Moon
22.10 – 23.30 – Agressiva 69
00.00 – 05.00 – ManieK & dMarek ( More Than A Party Jelenia Góra ) (ebm / industrial / dark-harsh electro / dark wave / synth-future pop)

Hacjenda

21:00 – 23:00 DJ Carl (Depresja Manekina / Sirrah) (PL) (FieldsOfTheNephilims, coldwave, new wave, goth-rock)
23:00 – 01:00 DJ Absinth (Depresja Manekina) (PL) (goth-rock, new wave, synth, glam, 80′)
01:00 – 03:00 DJ Nephilim (Sanctuary.cz) (Prague, CZ) (gothic-rock, deathrock, 80′)
03:00 – 05:00 DJ Silentorder & DJane Madaley Selket (Geisterwelt Nights) (Thessaloniki, GR / Nuremberg, DE) (gothic rock, dark / new wave, dark folk)

Пятница

Замок

15:00 – 15:40 – Hyoscyamus Niger
16:00 – 16:40 – Gothika
17:00 – 17:50 – Soror Dolorosa
18:10 – 19:00 – 7JK
19:25 – 20:35 – XIII Stoleti
21:00 – 22:20 – KAT i Roman Kostrzewski
22:45 – 00:30 – Lacrimosa

Former Evangelical Church

16.00 – 16.40 – Akimbo
17.00 – 17.50 – Perunwit
18.05 – 19.05 – Percival Schuttenbach
19.25 – 20.45 – Decoded Feedback
21:00 – 22:00 – STREFA HALOTAN
22:00 – 23:30 – Serafin (SDGE Team) – (synth-pop, dark electro, ebm)
23:30 – 01:00 – Bonus (Unholy Grace) – (ebm, electro-industrial, dark-harsh electro)
01:00 – 02:30 – H_12 (+TOG, blindead, hrv) – (industrial, electro, synth-pop)
02:30 – 05:00 – Sthilmann (Elektrobrash) – (electro, industrial, trance)

Hacjenda

21:00 – 23:00 DJ M (ShockWave Party / Trashique) (Leipzig / DE) (minimal, wave, 80’s trash batcave)
23:00 – 01:00 DJ Mss (Return To The Batcave / Bat-Cave.pl) (PL) (post-punk, deathrock, synth-punk)
01:00 – 03:00 DJ Featon (Ukrainian Gothic Portal / Energy Promotion) (Kiev / UA) (gothic rock / deathrock / darkwave)
03:00 – 05:00 DJ André Angstpop (Angstpop Party / ShockWave Party) (Berlin / DE) (minimal electronic, coldwave, post-punk, NDW, batcave)

Суббота

Замок

14:30 – 15:10 – Lecter
15:30 – 16:10 – Noblesse Oblige
16:30 – 17:20 – The Breath Of Life
17:40 – 18:30 – Whispers in the Shadow
18:50 – 19:50 – The Beauty of Gemina
20:15 – 21:20 – Sirrah
21:45 – 22:55 – Anneke Van Giersbergen
23:20 – 00:45 – Corvus Corax

Former Evangelical Church

14.00 – 14.40 – All Sounds Allowed
15.00 – 15.50 – Blank Faces
16.05 – 16.55 – Thy Worshiper
17.10 – 18.10 – Luna Ad Noctum
18.25 – 19.45 – Eternal Deformity
21:00 – 22:00 – STREFA HALOTAN
22:00 – 23:30 – Zmorrha (SKON) – (electro, industrial)
23:30 – 01:00 – Einar (monoLight, Synchropath, MordFabrik, Nosferatu) – (gothic, electro, industrial, alternative)
01:00 – 02:30 – Cute (monoLight, Synchropath, MordFabrik) – (dark-harsh electro, tbm, alternative)
02:30 – 05:00 – Attack (Alternation.pl) – (dark electro, future-pop, ebm, synth)

Hacjenda

21:00 – 21:40 Ben Bløødygrave
22:00 – 23:00 Nihilista
23:20 – 00:20 The Proof
00:30 – 02:30 DJane Sheatle (Minimalkompromiss) (Chemnitz / DE) (minimal synth, NDW, new wave, 80’s)
02:30 – 05:00 DJ Eurydice (Classic Goth Memories) (Strasbourg / FR) (batcave, deathrock, gothic rock, new wave, heavenly voices)

Воскресенье

Замое

14:30 – 15:10 – Hatestory
15:30 – 16:10 – Lolita Komplex
16:30 – 17:20 – Asgaard
17:40 – 18:30 – Mono Inc.
18:50 – 19:50 – Aestetic Perfection
20:15 – 21:20 – Zeromancer
21:45 – 22:55 – Icon of Coil
23:20 – 00:45 – VNV Nation

Former Evangelical Church

14.55 – 15.35 – Alienoil
15.50 – 16.40 – Digital Angel
16.55 – 17.55 – The Arch
18.10 – 19.20 – Vic Anselmo
21:00 – 22:00 – STREFA HALOTAN
Vampiriada Night
22.00 – 23:30 – Tina Rush – (gothic rock, dark electro, witch house, new romantic, dark ambient)
23:30 – 01:00 – Gothzilla – (gothic rock, cold wave, alternative)
01:00 – 02:20 – MrEmpath – (dark-harsh electro, ebm, tbm)
02:20 – 03:40 – LV-426 – (oldschool EBM, industrial Rock)
03:40 – 05:00 – endżi – (dark wave, dark electro)
Hacjenda

21:00 – 23:00 DJ The Ringo (ShockWave Party / Vanity Noire) (Leipzig / DE) (minimal, coldwave, 80′, synth, undergrouNDW, trashpunk)
23:00 – 01:00 DJ Black Ossian (DarkItalia.it) (IT) (darkwave, post-punk, batcave, punk 70′, italian wave)
01:00 – 03:00 DJane Novelty (Return To The Batcave / Ian Said Dance!) (PL) (post-punk, coldwave, 80′)
03:00 – 05:00 DJ Woodraf (Return To The Batcave / Bat-Cave.pl) (PL) (goth-punk, batcave, coldwave, 80′)




LINEUP
    SAMAEL
    PROJECT PITCHFORK
    APOPTYGMA BERZERK
    FAUN
    THE BEAUTY OF GEMINA
    AGONOIZE
    GOTHMINISTER
    SHINING
    DEATH IN ROME
    THE EDEN HOUSE
    MORTIIS
    GOLDEN APES
    THEATRE OF HATE
    IN THE WOODS...
    MADE IN POLAND
    TYSKE LUDDER
    THE LAST DAYS OF JESUS
    TORUL
    THE HOUSE OF USHER
    THE COFFINSHAKERS
    BY THE SPIRITS
    GRAUSAME TÖCHTER
    DEPARTMENT
    MANO JUODOJI SESUO
    CHRISTINE PLAYS VIOLA Traitrs
    Vulture Industries
    Escape With Romeo
    Leśne Licho
    Gunmaker
    Seadrake
    Nytt Land
    Aviaries
    Citizen N.I.
    Monstergod
    Cynical Existence
    Licho
    Above Aurora
    Past
    Art of Illusion
    Gnoza
    Psychoformalina
    Mentor
    Popiół
    Rosk
    Doomas
    Arrm
    Human Steel
    Favorit89
    Jeremiah Kane
    Cabaret Grey
    Dusk Watch
    Amrou Kithkin
    Miranda Cartel
    Switchface
    + DJ sets, poolparty and much, much more!